• www.facebook.com

ALTIN HAMLE SPOR KULÜBÜ ÇORUM

Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
BESTEMŞE OYUNU

Bestemşe  Zekâ ve Strateji Oyunu iki kişi ile oynanır. Oyun seti üzerinde karşılıklı 5'er adet olmak üzere 10 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazine bulunmaktadır. Mangala Oyunu 50 taş ile oynanır.

Oyuncular 50 taşı her bir kuyuya 5'er adet olmak üzere dağıtırlar. Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 5 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir.

Karşısında bulunan 5 küçük kuyu rakibinin bölgesidir. Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyunu kazanmış olur

Yani taş dağıtılırken ilk taş taşların alındığı kuyuya konur ve saat yönünün tersinde kalanlar dağıtılır. Ne kendi kazanımıza ne rakip kazana taş bırakılmaz. Eğer hamle yapılan kuyuda tek bir taş varsa bu taş alınır ve takip eden kuyuya bırakılır. 

Taş dağıtan oyuncunun elindeki son taş rakip otağa gelirse ve bu otağdaki taş sayısını çift sayıya tamalarsa hamle yapan oyuncu bu otağdaki taşları kazanır. Oyunda taş kazanılacak tek hamle kuralı budur. 

Oyunculardan biri 25’ten bir fazla taş kazanıncaya kadar bu şekilde hamle yapılarak oyuna devam edilir. 

Bir tarafın taşları bitmesi durumunda kontrol hamlesi yapılır. Yani taşları bitmeyen hamle sırası kendisine geçen oyuncu bir hamle yapar hamlesi rakibinin otağlarına taş geçirirse oyun devam eder. Rakibe taş geçirmek zorunlu değildir. Oyun sonunda bir tarafın taşları bitmesi nedeniyle hamlesiz kalması durumunda rakibi kendi önünde kalan taşların kazananı olur ve bu taşları kazanına taşır. 

  
17 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam16
Toplam Ziyaret336674
Hava Durumu
Takvim