• www.facebook.com

ALTIN HAMLE SPOR KULÜBÜ ÇORUM

Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar21.131721.2164
Euro22.594722.6852
Satranç Neden Çocuk Eğitiminin Bir Parçası Olmalı?
Muhteşem problem çözme tekniklerinin, insanların günlük meselelerde birbirlerine karşı son derece saygılı ve sabırlı olduğunu hayal edin. Vatandaşların gelecek ve uzun vadeli planlara kolaylıkla ulaştığı, çocuklarının gelecekleri için kaygılanmadıkları bir dünya. Ve bütün bunlara statükonun de ötesine ulaşan, sanatsal hayal gücü ve daha fazla hayal edebilme gücünü ekleyin.
 
Peki bunların satrançla ne ilgisi var diyebilirsiniz.
 
Aslında hayatı koskoca bir satranç oyunu gibi görebiliriz. Karşımıza çıkan engelleri aşabilmek ve daha ileriye gidebilmek adına farklı yerlerde, farklı kurallar kullanırız. Belki de karşımıza çıkan okul müdürleri, iş yaşamımız, evlilikler hep almamız gereken taşlardır.
 
Satranç sezgisel olarak eğitim hayatımızı olumlu yönde etkiler, başarımızı yükseltir. Yapılan araştırmalar satrancın bu etkisini doğrular niteliktedir. IQ nun artması, matematik, fen gibi konularda başarının yükselmesi bunlardan sadece bazıları.
 
Hayal gücü satranç için bir zorunluluk.  Çocuğunuzun yetişkinleri yenmesi onun kendine olan güvenini yükseltir. Çocuğunuzun diğer çocuklara ya da ailenizden kişilere satranç öğretmesine izin vermek onu teşvik eder ve kısa zamanda usta olmasına yardımcı olur.
Sürekli bir zafer düzenli, planlı çalışmayı gerektirir. 40 mükemmel hareket yapabilirsiniz ama bir gaf yaptığınız anda oyunu kaybedebilirsiniz. Bu yüzden oyunlarınızın analinizi yapmalı ve hamlelerinizi sabırla yapmalısınız. Bu hamle meselesini bir ders olarak işlediğimizi düşünün. Ani öfke patlamaları, düşüncesiz yorumlar, geçmişte kalmışçasına bir tarih dersinin parçası olarak işlenebilir.
Satrancın eğitimin çok önemli bir kısmını oluşturduğu ve akşamları ailece satranç oynanan bir toplum düşünün. Çocuklar doğal olarak bunu çekici bulur ve öğrenmek ister. Çocukların kalabalık olduğu bir aile toplantısına ya da başka bir kuruluşa gidin ve ortaya bir satranç seti koyun. Çocukların merak edip oynamak istediklerine ve bir yerden sonra oyuna daldıklarını göreceksiniz. Çocukların öğrenme tutkularını satranç gibi hayatta alacağımız kararları etkileyen bir oyuna yöneltmek, hem onlar için bir artı hem de gelecek nesil için parlak günler demektir.(Kaynak: www.satranclife.com)
  
2750 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret326003
Hava Durumu
Takvim